Ako vybrať ploter?

Ploter neslúži len grafikom alebo architektom na tlač veľkoformátových projektov alebo na rezanie rôznych materiálov, svoje využitie určite nájde aj v domácnostiach domácich majstrov a všetkých, ktorí radi niečo vymýšľajú.

Ploter neslúži len grafikom alebo architektom na tlač veľkoformátových projektov alebo na rezanie rôznych materiálov, svoje využitie určite nájde aj v domácnostiach domácich majstrov a všetkých, ktorí radi niečo vymýšľajú.

Doba čítania 6 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy plotrov

Rezací ploter

Rezací ploter sa hodí k tvorbe rôznych dekorácií, napríklad na vyrezanie nápisov, výšiviek alebo obrázkov.

  • Poradia si s hrúbkou do 2 mm

  • Drahšie prístroje spracujú aj textílie

  • Jednoduchá manipulácia

  • Výkonnejšie prístroje sú drahšie a náročnejšie na spotrebu

Kresliaci ploter

Kresliaci ploter sa delí na atramentové, ceruzkové (využívajú farebné ceruzky) a perové plotre (pracujú s kresliacim perom). Najobľúbenejšie sú však tie atramentové.

  • Tlačí až na formát A0

  • Vyspelejší ploter má mnoho zaujímavých funkcií

  • Lacnejšie aj drahšie varianty

  • Je náročné zohnať náhradné príslušenstvo

Podľa čoho vybrať

Typy rezacích plotrov

Rezacie plotre môžeme ďalej rozdeliť na:

  • Valcový ploter - spracuje fóliu, látku aj koženku; široké cenové rozpätie; pre náročných aj nenáročných užívateľov

  • Stolný ploter - využívajú ho predovšetkým profesionáli; presný a spoľahlivý; do detailu vyreže logo aj nápis

Maximálny rozmer tlače

Tie lacnejšie prístroje, ktoré sa hodia na domáce použitie, si poradia s formátom A2. U sofistikovanejších plotrov môžete pracovať aj s formátmi A0 alebo A1. Pokiaľ ale budete vyberať rolky podľa veľkosti, pripravte sa na to, že rozmery sú väčšinou udávané v palcoch a 1 palec = 2,54 cm.

Že vám údaj v palcoch nič nehovorí? Pre lepšiu prehľadnosť o jednotlivých formátoch sme pre vás spracovali tabuľku, v ktorej nájdete najbežnejšie formáty papierov a ich veľkosť v palcoch.

Formát papiera

Rozmery v palcoch

A0

33,1 × 46,8

A1

23,4 × 33,1

A2

16,5 × 23,4

A3

11,7 × 16,5

A4

8,3 × 11,7

A5

5,8 × 8,3

Typ atramentu

Tlačový, respektíve kresliaci ploter pracuje s tromi typmi atramentov:

  • Farbivový atrament - najvyužívanejší typ; jeho najväčšou nevýhodou je, že sa farba pri vyššej vlhkosti rozpíja

  • Pigmentový atrament - pigment je odolnejší voči vode aj UV žiareniu; používajú ho preto aj profesionáli, pretože výkresy ani iné dokumenty nevyblednú; pri jeho výrobe sa však spracovávajú nebezpečné toxické chemikálie

  • Latexový atrament - má rovnaké vlastnosti ako ten pigmentový, len neobsahuje žiadne toxíny

Rozlíšenie

Čím väčší formát budete chcieť tlačiť, tým vyššie rozlíšenie budete pravdepodobne potrebovať. Vyššie rozlíšenie je ale potrebné aj pri tlači log alebo nápisov, prípadne obrázkov a vektorových kresieb. Rozlíšenie sa udáva v DPI (Dots Per Inch). Udáva počet bodov na palec.

Ploter si môžete vybrať aj podľa spôsobu pripojenia k počítaču.

Rozhranie

Drahšie plotre sú schopné komunikovať niekoľkými spôsobmi naraz. Základné prístroje niekedy ponúkajú iba jeden spôsob komunikácie s počítačom.

  • WiFi - bezdrôtové pripojenie môže byť niekedy veľmi nestabilné

  • Sieťový kábel (LAN) - rýchle pripojenie bez kolísania

  • USB konektor - môžete k nemu pripojiť externý disk

Materiál a prítlak noža

Materiál

Na lacnejších rezacích plotroch, napríklad na tých valcových, je možné rezať len slabšie materiály. Naopak plotre stolové zvládnu aj textil, silnejší plast alebo kožu. Rezací ploter obvykle vie narezať materiál do 2 mm hrúbky.

Prítlak noža

Chcete ploter využívať aj pre iný materiál ako papier? Premýšľate nad tým, že by ste rezali aj plast, textílie alebo koženku či kožu? V tom prípade sa zamerajte na to, či sa dá na plotri nastaviť prítlak noža podľa potreby. Udáva sa v gramoch.

Funkcie

Plotre sa líšia aj svojimi funkciami. Zamerajte sa preto na tie, ktoré by ste k svojej práci alebo zábave radi využili:

  • Dotykový displej - ponúka intuitívne ovládanie

  • Bezokrajová tlač - je možné tlačiť bez rámčekov; šetrí papier

  • Cloudové úložisko - dáta si ukladáte do zabezpečeného online úložiska

  • Tankový systém - slúži na dolievanie atramentu; tak šetríte náklady na tlač a zároveň vďaka nemu ľahko vytlačíte aj veľké projekty

Ako funguje rezací ploter?

Profíci to určite vedia, ale domáci majstri, ktorí by radi skúsili niečo nové, zrejme nie. Preto sme tu my, aby sme vám princíp plotra vysvetlili.

Čo to je?

Rezací ploter je zariadenie, ktoré má v sebe zabudovaný nôž, ktorý vám vyreže všetko, čo potrebujete.

Na čo slúži?

Rezací ploter vám umožňuje vyrezať si akýkoľvek tvar v rôznych veľkostiach a do vami vybraného materiálu. Môžete si vďaka nemu vyrobiť samolepiace záloťky, cedule, potlače na tričká, samolepky, girlandy a ďalšie papierové dekorácie. Tiež si s ním vytvoríte samolepky na stenu, dekorácie z filcu, svadobné oznámenia či obaly na školské zošity pre vaše deti.

Ako začať?

Ploter môžete pripojiť pomocou USB kábla alebo iného typu pripojenia k počítaču. Potom si nainštalujete grafický softvér (existujú aj bezplatné verzie), v ktorom je možné vytvárať všetko, čo vás napadne. Ploter sa obvykle ovláda len niekoľkými málo tlačidlami alebo pomocou dotykového displeja. Na jeho ovládanie nepotrebujete žiadne špecifické znalosti.

Najčastejšie otázky

Nebojte sa, nemusíte vedieť kresliť. Tú si ľahko vytvoríte v grafickom programe.

Nie je to nutnosťou. Pokiaľ ale na kalibrácii trváte, zadajte si rozmery skúšobného obdĺžnika a to tak, že si zmeriate skutočné rozmery obdĺžnika, ktorý potrebujete vytlačiť, a zadáte ho do príslušnej kolónky na zariadení - Kalibrovať ploter. Potom si obdĺžnik vytlačíte a skontrolujete, či rozmery zodpovedajú nameraným hodnotám.

Ako začiatočník určite. Stačiť vám bude aj na domáce tvorenie. Profesionálne štúdiá si však softvér kupujú, pretože ponúkajú oveľa viac funkcií. Ale taký program nie je lacnou záležitosťou.